بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد | Thrust Bearing

بلبرینگ کف گرد یکی از انواع بلبرینگ می باشد که تنها قابلیت تحمل بارهای محوری را داشته و در دو مدل تولید و مورد استفاده قرار میگیرند .

همانطور که در مقاله ی انواع بلبرینگ شرح دادیم بلبرینگ ها و رولبرینگ ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند که در مقاله ی کاربرد بلبرینگ بصورت کامل شرح داده ایم .

بلبرینگ کف گرد

انواع بلبرینگ کف گرد بصورت زیر می باشد :

بلبرینگ کف گرد یک ردیفه | single Direction Ball Bearings

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه | Double Direction Ball Bearings

جنس قفسه در بلبرینگ های کف گرد از دو نوع فولادی و برنجی ساخته می شوند که هر کدام کاربرد های متقاوتی را دارا می باشند .

بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه قابلیت تحمل بار محوری از یک طرف داشته و از یک واشر با شیار گوی ها ، یک قفسه از نوع برنج یا فولاد به همراه ساچمه های داخل آن و در انتها یک واشر با شیار ساچمه همانند واشر اول ساخته می شوند .

نکته : بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه به دلیل نوع ساختار خود به هیچ عنوان نمی توانند بار شعاعی را تحمل کنند .

بلبرینگ کف گرد

واشرهای محفظه در این نوع بلبرینگ می تواند بصورت مسطح و قوسی تولید شوند که بستگی به نوع بلبرینگ واستفاده ی آنها می باشد .

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه نیز مانند نوع یک ردیفه قابلیت تحمل بار شعاعی را نداشته اما در مقابل قابلیت تحمل بار محوری از دو طرف را دارا می باشد . ساختار کلی این بلبرینگ : دو واشر شافت دارای دو شیار ساچمه بوده و قفسه دارای دو ردیف جهت قرار گیری ساچمه ها می باشد . واشر های محفظه بصورت مسطح و قوسی تولید می شوند که بستگی به نوع بلبرینگ واستفاده ی آنها می باشد .

بلبرینگ کف گرد
نوع دیگر بلبرینگ های کف گرد ، رولبرینگ کف گرد می باشد با این تفاوت که به جای گوی ، از غلطک استفاده شده است . این نوع رولبرینگ نیز قابلیت تحمل بار محوری را داشته و تنها تفاوت آن با بلبرینگ های کف گرد در تحمل بار بیشتر می باشد . جهت آشنایی با علائم اختصاری بلبرینگ ها و رولبرینگ ها و همچنین آشنایی با پسوند ها و پیشوند های آنها به شماره فنی بلبرینگ مراجعه نمایید . اطلاع ازشماره فنی بلبرینگ ها باعث می شود که با دیدن هر بلبرینگ جنس برینگ ، نوع قفسه و جنس آن ، قابلیت تحمل نوع بار ، جنس کاسه نمد و سایر ویژگیهای آنرا به راحتی حدس بزنیم