رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای | Spherical Roller Bearings

یکی از انواع رولبرینگ بوده که تحمل بار بالایی داشته و قابلیت چرخش و سرعت بالایی دارد .

رولبرینگ بشکه ای دارای دو ردیف غلطک می باشند که در راستای یکدیگر قرار دارند و همین امر باعث تحمل بار و پخش فشار بر روی تمامی غلطک ها شود و مورد استفاده ی بارهای سنگین می باشد .شیار این نوع رولبرینگ به صورت منحنی الشکل و از هر طرف به سمت خارج دارای شیب ملایمی می باشد که همین نوع چیدمان و شیب مزیت های بسیار زیادی را دارد .

یکی از مزایای رولبرینگ بشکه ای قابلیت خود تنظیمی می باشد و در شافت به راحتی جای خواهد گرفت .

رولبرینگ بشکه ای قابلیت تحمل بار شعاعی و محوری را دارد . تحمل بار محوری این نوع رولبرینگ از دو طرف بوده که یک کزایای عالی برای این نوع رولبرینگ هاست .

کلمه ی بشکه در این رولبرینگ بدین جهت نامیده می شود چون غلطک های این نوع بسیار شبیه بشکه در ابعاد کوچک می باشد .

غلطک ها در رولبرینگ های بشکه ای تدعداد زیادی دارند و از ضخامت زیادی بهره مند هستند .

رولبرینگ بشکه ای

سوراخ داخلی این برینگ ها به دو نوع مخروطی و استوانه ای می باشد که توسط شیب 1:30 با پسوند k30 و برینگ هایی با شیب 1:12 با پسوند k طراحی و تولید خواهد شد .

جهت مشاهده ی نوع برینگ ها علائمی اختصاری با پسوند و پیشوند و عدد هایی در برینگ ها حک می شود . جهت آشنایی با کد های هر برینگ به صفحه ی شماره فنی بلبرینگ و رولبرینگ ها مراجعه نمایید .

در رولبرینگ بشکه ای یکسری پسوند وجود دارد که هر کدا نشانه ای از یک رویداد و آپشن در برینگ ها می باشد

برینگ های بشکه ای با پسوند های c , cc , ec نشانه ی متقارن بودن غلطک ها می باشد در این نوه برینگ ها لبه ی داخلی در حلقه ها وجود ندارد و پنجره های اختصاصی را برای هر ردیف غلطک فراهم نموده اند .

رولبرینگ بشکه ای
برینگ های با پسوند ec دارای غلطک های تقوی شده می باشند و همین امر سبب تحمل بار بسیار بالای این نوه برینگ می باشد . رولبرینگ بشکه ای با پسوند eca , ecac , ca , cac نشانه ی وحود لبه در حلقه های داخلی و متقارن بودن غلطک ها می باشد . پنجره های در این نوع برینگ از جنس برنج و یا فولاد می باشد . در مدل های برینگ با پسوند eca , ecac غلطک ها تقویت شده و قابلیت تحمل بار در این نوع برینگ ها بسیار بالا می باشد . در برینگ با پسوند E حلقه ی داخلی بدون لبه است و تمام غلطک ها بصورت نامتقارن در کتار یکدیگر قرار دارند . غلطک ها در دو ردیف و هر ردیف دارای پنجره های مختص خود می باشد . این نوع برینگ ها علاوه بر خصوصیات ذکر شده دارای خصوصیات برینگ هایی با پسنوند cc نیز دارند . زمانی که در برینگ های ذکر شده پسوند های w33 را مشاهده نمایید به معنای وجود سه سوراخ جهت روانکاری می باشد . در برخی موراد برینگ های بشکه ای با کاسه نمد نیز طراحی و تولید خواهد شد .
رولبرینگ بشکه ای
کاسه نمد در رولبرینگ های بشکه ای بصورت دو بخشی بوده ، یک بخش آن در بالای رولبرینگ و بخش دیگر در قسمت انتهیی یا زیرین رولبرینگ قرار دارد . یکی از مزایای رولبرینگ های بشکه ای محدوده دمایی و تحمل دمای +200 درجه ی سانتیگراد می باشد . یکی دیگر از مزایای این نوع برینگ ها بارهای حوری و شعاعی را متحمل خواهند شد . نوع دیگر رولبرینگ های بشکه ای برینگ هایی هستند که با انطباق داخلی بر روی شافت قرار میگیرند . این نوع برینگ سوراخ داخلی مخروطی شکل دارند .