کاسه نمد

کاسه نمد چیست؟ – تعریف کاسه نمد

کاسه نمد وسیله ای می باشد که درز و رخنه ی بین دو سطح را می پوشاند . نام انگلیسی کاسه نمد Radial shaft seal می باشد . درز بندی شفت دوار مانند بلبرینگ ها و رولبرینگ ها نیاز به وسبله ای به نام کاسه نمد دارد .کاسه نمد باعث عدم نشت سیال به خراج از محدوده خواهد شد .

به احتمال زیاد نام کاسه نمد در در بخش لوازم خودرو و قطعات یدکی ماشین آلات شنیده اید .

اصولا کاسه نمد باید از قطعات نمد فشرده ، واشر کاسه ای و فنر ساخته شوند اما بصورت عامیانه کاسه های پلاستیکی که مانع نفوذ و رخنه سیالات و روغن ها و گریس ها در لوازم مختلف شوند نیز کاسه نمد نامیده می شود .

بیشتر استفاده ی کاسه نمد زمان استفاده از بلبرینگ ها می باشد .

کاسه نمد

به عنوان مثال پیستون کمک فنر باید همشه دارای روان کننده باشند که روان به حرکت ادامه دهد . پیستون ها با روغن ها و گریس های مخصوص پر شده، این روغن ها باید توسط وسیله ای حفظ شوند در غیر این صورت تمام روان کننده ها از پیستون خارج خواهند شد . به کمک کاسه نمد این امر انجام خواهد شد .

زمانی که از کمک فنر نشتی دیده می شود به این معنی می باشد که کاسه نمد نیاز به تعویض داشته و از هم گسیخته شده است .

کاسه نمد ها در اکثر مواقع در معرض فشار ها و ضربات پی در پی مواجه خواهند شد بنابراین از جنس فلز تفلون ساخته شده که باعث مقاومت بالا در برابر ضربه و فرسودگی کمتری خواهد شد .

همانطور که گفته شد کاسه نمد از اجزای اصلی نمد ، واشر و فنر تولید می شود . فنر در کاسه نمد نقش بسیار مهمی بازی خواهد کرد ، فنر باعث کشسانی بودن و فشار بر جداره ی محل قرار گیری کاسه نمد خواهد شد و همین امر موجب انعطاف پذیری و عدم عبور مواد بین کاسه نمد و قطعه ی مورد نظر خواهد شد .

نام دیگر کاسه نمد ، آب بند می باشد .بنابراین وظیفه ی اصلی کاسه نمد جلوگیری از نفوذ گرد و غبار ، مایعات ، روغن ها و گریس ها می باشد .

واشر کاسه نمد ها اصولا از جنس فولادی ساخته می شود که باعث مقاومت بالا در مقابل ضربات پی در پی می شود .

جنس نمد در کاسه نمد ها بیشتر از تفلون فلزی می باشد .

کاسه نمد

کاربرد کاسه نمد ها :

کاسه نمد ها بیشتر در گیربکس خودروها ، سوپاپ خودرو ها، شیر فرمان ، پلوس ، میل لنگ خودرو ها، در دستگاه های لباسشویی ، کمک فنر ها ، لوازمی که دارای بلبرینگ می باشد و بسیاری از قطعات خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرند .

نکات ریز در استفاده از کاسه نمد :

زمانی که کاسه نمد در گیربکس خودروها قرا میگیرد باید توسط متخصص انجام شود و هوایی در بین آن قرار نگیرد در غیر این صورت زمان شروع کار پستون ، فشار هوا با سرعت و فشار بیش از حد خود باعث حرکت کاسه نمد شده و روان کننده های داخل پیستون از محل خود خارج خواهند شد .

+ برای جا انداختن کاسه نمد به هیچ عنوان از ضربه استفاده نکنید

+ اصولا برای نصب کاسه نمد نیاز به ابزار های تخصصی دارید

+ موقع نصب کاسه نمد بهتر است محل قرار گیری آن را تمیز کنید

+ موقع نصب کاسه نمد بهتر است لبهی داخلی کاسه نمد را روانکاری کنید ( استفاده از روانکارهای مختلفی مانند گریس )

کاسه نمد

کاسه نمد ها در نمونه های مختلفی طراحی و تولید خواهند شد که هر کدام برای مصارف خاضی مورد استفاده قرار میگیرند

انواع کاسه نمد عبارتند از :

+ کاسه نمد سیلیکونی | Silicone wadding bowl

عملکرد عالی و عمر بالا و مقاومت در برابر ضربه از خصوصیات این نوع کاسه نمد می باشد . و تحمل دمای منفی 50 الی180 درجه ی سانتیگراد را دارا می باشد

+ کاسه نمد پولی اورتان | Polyurethane wool bowl

این کاسه نمد مقاومت بالایی داشته و در برابر ضربات و فرسودگی بسیار مقاوم است .

کاسه نمد

+ کاسه نمد چرم | Leather wool bowl

انعطاف پذیری بالا از خصوصیات خوب این نوع کاسه نمد می باشد و درجه ی تحمل دمایی آن منفی 70 الی 100 درجه ی ساتیگراد می باشد .

+ کاسه نمد PU مقاومت بسیار بالایی در برابر نیرو داشته و تحمل دمای این نوع کاسه نمد بین منفی 45 الی 100 درجه ی سانتیگراد را خود نشان خواهند داد .

+ کاسه نمد ACM

مقاومات زیاد در برابر ضربه و عمر طولانی از خصوصیات این کاسه نمد می باشد و تحمل دمایی از منفی 50 الی 1650 درجه ی سانتیگراد می باشد

+ کاسه نمد NBR

این کاسه نمد جزو پر مصرف ترین های بازار می باشد . در بسیاری از قطعات خودرو های مورد استفاده قرار میگیرند و تحمل دمایی آنها از منفی 55 الی 105 درجه سانتیگراد می باشد .