رولبرینگ استوانه ای

رولبرینگ استوانه ای با نام تجاری Cylindrical Roller Bearings

یکی از انواع رولبرینگ ها می باشد که مخصوص تحمل بار های شعاعی زیاد می باشد . سرعت چرخش این رولبرینگ ها بالا بوده و همزمان قابلیت تحمل بار شعاعی سنگین را دارد .

رولبرینگ های استوانه ای بصورت دو نوع اصلی طراحی و تولید می شوند :

رولبرینگ های استوانه ای یک ردیفه با نام تجاری Single Row Cylindrical Roller Bearings

همانطور که از نام این رولبرینگ مشخص است به جای ساچمه موجود در بلبرینگ ، این رولبرینگ دارای غلطک های استوانه ای شکل می باشد و از یک ردیف غلطک تشکیل شده است . این رولبرینگ ها قابلیت تفکیک و جدا سازی قطعات را دارند . حلقه های داخلی این نوع برینگ از یک یا دو طرف خود بدون لبه هستند .و در مواردی که جا زدن برینگ ها باید با انطباق تداخلی روی دهد کار را آسان خواهد کرد .

نکته ی مهم طراحی ویتولید این نوع برینگ در چرخش بالا در هنگام تحمل بار سنگین می باشد .

رولبرینگ استوانه ای
این نوع برینگ نیز مانند تمامی بلبرینگ ها و رولبرینگ ها دارای شماره فنی خاص خود بوده . به عنوان مثال رولبرینگ مخروطی یک ردیفه با حرف N نشان دهنده ی بدون لبه بدون حلقه ی بالایی برینگ می باشد و حرف NU نماد بدون لبه بدون حلقه ی پایینی است . پسوند NJ نماد این است که حلقه ی داخلی از یک طرف دارای لبه است و هیمن امر به اینمعناست که تغییر مکان محوری از یک سمت وجود دارد . پسوند NUP نشاندهنده ی این است که حلقه ی زیرین از یک سمت قابلیت جدا شدن را دارند . همین امر باعث می شود که اولین برینگ قابل تفکیک به راحتی نصب شود و به راحتی عمل تثبیت محوری را انجام داد . نماد HJ نشانده ی گوشه دار بودن حلقه ها می باشد . در این نوع برینگ تفکیک نخواهد شد اما عمل تثبیت ب راحتی انجام خواهد شد . تحمل دمای رولبرینگ های استوانه ای تا 150 درجه ی سانتیگراد می باشد . جنس پنجره ی این نوع برینگ ها بستگی به نوع استفاده از جنس های فولادی ، برنجی و پلی آمیدی می باشد .
رولبرینگ استوانه ای

و رولبرینگ استوانه ای پر غلطک با نام تجاری Full Complement Cylindrical Roller Bearings مانند رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه با تفادت غلطک های بیشتر و تحمل بار بیشتر می باشد . اما در مقابل سرعت دورانی کمتری دارند .

رولبرینگ های استوانه ای پر غلطک بصورت های مختلف طراحی و تولید می شوند :

– رولبرینگ استوانه ای پر غلطک یک ردیفه

– رولبرینگ استوانه ای پر غلطک دو ردیفه

– رولبرینگ استوانه ای پر غلطک چند دریفه

غلطک های استوانه یا موجود در این رولبرینگ ها بسیار زیاد می باشد و هیچ قفسه ای در این نوع برینگ استفاده نخواهد شد .

رولبرینگ استوانه ای
یکی از دلایل قرار گیری غلطک زیاد در این نوع برینگ عدموجود قفسه می باشد . ضخامت برینگ های پر غلطک استوانه ای کمتر از پهنای آن می باشد و همین امر باعث بالا بردن تحمل بار در این رولبرینگ ها می شود . معایب این برینگ ها در سرعت چرخش کم ، اصطکاک بین غلطک ها و چسبندگی آنها ، نداشتن قفسه برای جدا سازی و تفکیک غلطک ها ، تولید حرارت زیاد در هنگام چرخش سریع می باشد . در رولبرینگ های پر غلطک نیز مانند یک ردیفه ممکن است حلقه های داخلی یا خارجی یا هر دوی آنها دارای لبه و یا بدون لبه باشند . در این نوع رولبرینگ با پسوند nnc دارای حلقه ی داخلی دو بخشی می باشد که توسط یک حلقه به یکدیگر متصل می شوند . دو کاسه نمد در دو طرف رولبرینگ قرار داشته که از جنس پلاستیکی می باشد . تحمل دمایی برابر با 110 در جه ی سانتیگراد را می توانند متحمل شوند . حداقل تحملدمای این نوع منفی 50 درجه می باشد .