مقالات

بلبرینگ چیست؟ (معرفی انواع بلبرینگ)

انواع بلبرینگ

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ از ترکیب دو واژه انگلیسی ball به معنی توپ و bearing به معنی یاتاقان تشکیل شده است. بلبرینگ ها انواعی از چرخنده ها و یاتاقان ها را شامل میشوند. به عبارتی هر وسیله ای که قابلیت چرخیدن مداوم را داشته باشد توسط بلبرینگ میتواند بچرخد. در واقع خواص بلبرینگ تحمل بار به دو صورت شعاعی و محوری است که فشار از لایه های خارجی به گوی ها منتقل میشود و سپس فشار به لایه داخلی بلبرینگ می رسد.

اما لازم به ذکر است فشار بیش از حد به بلبرینگ ها باعث خرد شدن گوی ها و در نهایت خرابی بلبرینگ می شود. آستانه تحمل هر بلبرینگ بسته به اندازه گوی ها متفاوت است و قابلیت تحمل فشارهای متفاوتی را دارند.هدف از ساخت بلبرینگ ها این است که از سابیدگی سطوح مختلف بر روی یکدیگر جلوگیری کنند و مانع از اصحکاک بین دو سطح شوند.

اجزای سازنده بلبرینگ:

به طور کلی میتوان گفت بلبرینگ ها از چهار قسمت اصلی تشکیل شده اند

1. رینگ خارجی بلبرینگ Outer ring

2. رینگ داخلی بلبرینگ Inner ring

3. گوی ها و یا به عبارتی ساچمه های بلبرینگRolling element

4. قفسه ساچمه ها همان غلاف گوی ها retainer

معرفی بلبرینگ و انواع آن

کاربردهای بلبرینگ:

کاربرد بلبرینگ ها بسیار زیاد است و جزو جدانشدنی بخش های مختلف کارخانجات ها و بخش های صنعتی و کشاورزی می باشند.

استفاده از بلبرینگ در تجهیزات پزشکی شامل تجهیزات جراحی, لیزرها, دندانپزشکی در صنایع از قبیل صندلی های اداری و آسانسورها و پله برقی ها, سیستم های حمل و نقل از قبیل هوایی, بالگردها, موتورهای الکتریکی , درب های الکتریکی و بالابرها و ….بسیار رایج است. استفاده از بلبرینگ در دستگاه های کارت خوان نمونه بارزی از استفاده های بلبرینگ در زندگی روزمره است که همه افراد با ن سر و کار دارند.

انواع بلبرینگ:

از انواع بلبرینگ میتوان به بلبرینگ شیار عمیق, بلبرینگ تماس زاویه ای, بلبرینگ خود تنظیم, بلبرینگ کف گرد, بلبرینگ نسوز و … اشاره کرد

معرفی بلبرینگ و انواع آن

بلبرینگ و رولبرینگ و تفاوت آن

رولبرینگ خودش مدلی از انواع بیرینگ است که معمولا ممکن است این سوال در یک فروشگاه تسمه یا فروشگاه بلبرینگ بر اساس پیشنهادات کارشناس فروش آنها پیش بیاید که رولبرینگ چه تفاوت هایی دارد با بلبرینگ؟

اگر در جایی دیدید که قیمت بلبرینگ و قیمت رولبرینگ با هم متفاوت است خوبست دلایلش را هم بدانید…
معمولا تحمل رولبرینگ برای بارهای از سمت شعاع آن زیاد تر است تا بلبرینگ ساچمه ها با سطح از یک خط در ارتباطند اما بر خلاف بلبرینگ نمی توانند تحمل بار و فشار زیاد در سرعت را از محور خود داشته باشند.
رولبرینگ هم مانند بلبرینگ انواع سوزنی، استوانه ای، بشکه ای، مخروطی، بشکه ای کف گرد را دارد.همان طور که بلبرینگ سرامیکی داریم، بلبرینگ اینچی داریم، بلبرینگ نسوز داریم بلبرینگ روکش دار داریم، بلبرینگ استیل داریم، بلبرینگ ضد زنگ داریم، در مورد رولبرینگ هم این تقسیم بندی ها وجود دارد،

با استفاده از رولبرینگ دو سطح بصورت غلطکی می توانند روی هم بلغزند، تحمل بیشتر فشاری در این سطوح از طرف رولبرینگ خواهیم دید

در مباحث بیان شده در بالا متوجه شدید که تفاوت عمده این دو بر اساس ساچمه بکار رفته و تحمل و مقاومت بیشتر است برای رولبرینگ.

معرفی بلبرینگ و انواع آن

بلبرینگ (یاتاقان) هیبریدی

ببرینگ های هیبریدی دارای حلقه های ساخته شده از بلبرینگ های فولادی و اجزای غلتانی که از سیلیکون نیترید ساخته شده که بدنه بلبرینگ را عایق الکتریکی می کند.

ویژگی

اجزای غلتک سیلیکون نیترید می تواند عمر بلبرینگ را با ارائه افزایش عملکرد آنها زیاد کند حتی در شرایط سخت عملیاتی . در مقایسه با بلبرینگ های فولادی ، بلبرینگ های هیبریدی دارای مزایای بیشتر هستند از جمله :

حافظت از آسیب های الکتریکی

این نوع بلبرینگ ها غیر رسانا هستند و علاوه بر این برای کاربرد در موتور های AC و DC و ژنراتور ها و مکان هایی که جریان الکتریکی وجود دارد مناسب است.فروش آنلاین بلبرینگ

قابلیت سرعت بالاتر

چگالی اجزای غلتک سیلیکون نیترید از محصول مشابه یعنی بلبرینگ های فولادی 60 درصد کمتر است . وزن و نوسان پایین باعث بهبود عملکرد در سرعتهای بالا و در هنگام شروع و توقف میشود.

ماندگاری بالا

گرمای تولید شده بر اثر اصطحکاک در بلبرینگ های هیبریدی پایین است ( از نظر درجه ) به خصوص در سرعت های بالا . همین امر باعث افزایش طول عمر بلبرینگ و افزایش فواصل تمیزکاری می شود .

مقاوت بالا در برابر سائیدگی

اجزای غلتان سیلیکون نیترید دارای درجه های سختی بالایی هستند که باعث می شود بلبرینگ های هیبریدی در شرایط سخت و فرسایشی محیطی به خوبی کار کنند.فروشگاه بلبرینگ

استحکام بالا

قابلیت ارتجاعی بالای بلبرینگ های هیبریدی استحکام انها را نیز افزایش داده است .

کاهش خطر لکه گذاری

در مواقعی مثل سرعت و شتاب بالا اگر هم خوب روغن کاری نشده باشد باز هم لکه گذاری بین سیلیکون نیترید و سطح فولادی کاهش می یابد .

کاهش عملکرد اشتباه

هنگامی که تحت ارتعاش قرار می گیرد ، بلبرینگ های هیبریدی به طور قابل ملاحظه ایی کمتر دچار عملکرد اشتباه می شوند.

حساسیت کمتر نسبت به افت دما

اجزای غلتان سیلیکون نیترید دارای ضرایب پایین انبساط هستند بدین معنی که در دما های بالاتر توان کنترل دقیق تر قبل از بارگیری و ترخیص را دارند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *